top of page

ללמוד בזוזימה - התכנית הדו שנתית

התכנית הדו שנתית- ללימודי תנועה, מחול ופרפורמנס 

המרחק הגיאוגרפי שלנו מאפשר לנו לימוד מסוג אחר. 

לצד שכלול מיומנויות וטכניקה , אנו שואפים לתת לסטודנטים לחוות את החיבור בין התנועה והיצירה האומנותית אל המרחב הגיאוגרפי והאנושי בו היא מתקיימת.

אנחנו מעודדים אותם לשאול שאלות, להטיל ספק ולדעת ששפה תנועתית היא דבר המתחדש כל העת - 

בתוכי ובעולם.

אנו מעודדים את הסטודנטים שלנו להגדיר את עצמם מתוך עצמם, לדעת שבזירות האומנות, התרבות , החינוך הריפוי והטיפול- הם אינם תוצר של דיסציפלינה כזו או אחרת, אלא הם מחפשי דרך.

 

שיעורים וסדנאות יתקיימו בסטודיו ובמרחבים נוספים  (במדבר ובחללים אלטרנטיבים)

במהלך השנה יפגשו התלמידים עם תכנים תאורטיים וחומרים לצפייה, להיכרות עם זרמים וישויות מרכזיות בשדה האמנות והרחבת היריעה והקונטקסט האמנותי- תרבותי.

לימינאלי- פרפורמנס בפאב "הברך"

ככה נראית השנה שלנו 

שנה א'- רכישת כלים והתנסות בעבודת סטודיו

בשנה הראשונה נרצה ליצור בסיס רחב של כלים מקצועיים הנשען על עולמות תנועתיים מגוונים על מנת לפתח מיומנויות גוף, תפיסה מרחבית ויצירתיות. 

השיעורים הנלמדים כוללים -  

 • תנועה עכשווית- הקניית בסיס טכני, ופיתוח המנעד התנועתי דרך עבודת "רצפה", מומנטום ודינמיקת משקל, אינרציה לתנועה חופשית מתוך הקרקע ואל הקרקע ותנועה ספירלית.

 • טכניקה (קלאסי/מודרני) - שכלול יכולות פיזיות מתוך בחינת הכוחת הפועלים בגוף והשפעת כח הכבידה עליהם , באמצעות שימוש בשפת התנועה של המחול הקלאסי וטכניקת גרהאם.

 • פרטנרינג- הנעת הפרטנר לתנועה ,יצירת קשר גופני ועבודה נכונה של משקל . העברה חופשית של משקל הגוף, פיתוח הקשבה ואילתור גופני.

 • אקרודאנס - שילוב טכניקות של מחול עכשווי עם יוגה, עבודת רצפה ואקרובטיקה  לביצוע חומרים תנועתיים המחברים אלמנטים אקרובטים מורכבים.

 • אימפרוביזציה וקומפוזיציה במרחב  - חקירה ושכלול של איכויות תנועה שונות ויכולת המעבר חופשית בין איכות לאיכות. הכרת מושגים בקומפוזיציה ואימפרוזציה.  רכישת כלים ליצירת קומפוזיציה בזמן אמת ואיסוף חומרים לכדי סקור (מהלך תנועתי). 

 • אומנויות המופע- שכלול התפיסה הבימתית והנוכחות הפרפורמטיבית, הקניית כלים של תפיסה מרחבית אני-פרטנר-קהל,  תרגול יצירתי וחקירה של "האני היוצר" ושפת היצירה האישית שלי.

לצד השיעורים המעשיים מתקיימים שיעורי יוגה , פלדנקרייז, סדנאות מתחלפות, הרצאות עיונית ומפגשי אמן.

"החשופית" - מפגש יצירה שבועי

המזמין את הסטודנטים להציג קטעים מתוך עבודות אישיות, פרויקטים בתהליך ורגעים מתוך מחקר אישי- אומנותי.  החומרים מוצגים במסגרת מצומצמת של תלמידי ביה"ס וצוות המורים ומקבלים משוב מקצועי ו-"קריאה" משותפת. זוהי הזדמנות להתנסות בלתי אמצעית ביצירה בימתית. חקירת תהליכי יצירה אישיים ובחיפוש שפה אמנותית.

פרויקט אימפרוביציה חיה עם מוסיקאים ( שת"פ עם תכנית ללימודי מוסיקה "Internal compass")

8 מפגשים בהנחיית יאיר ליסאי והצ'לנית ג'קלין פיי בהם יתנסו הסטודנטים משתי התכניות בשיעור משותף בעבודת אילתור 

 ויחדדו האזנה וביצוע מתוך חיבור בין הגוף הרוקד למוסיקה. הפרויקט מסתיים בהופעה משותפת.

 שנה ב' : העמקה והתנסות מעשית בעבודת הפרפורמר

שנה זו מיועדת לסטודנטים ולאמני גוף ויוצרים צעירים המחפשים לגבש את קולם האישי, להרחיב את תפיסותיהם האמנותיות והפוליטיות, ולהרחיב את היכרותם עם יוצרים וחושבים עכשוויים הפועלים בשטח. 

ליבת התוכנית תתמקד במפגשי יצירה אינטנסיביים בני מספר שבועות עם אמנים עכשוויים מובילים בשדה הישראלי והתנסות מעשית בעבודת יוצר/ מבצע כמו גם בעבודת אנסמבל. זהו מרחב המאפשר הבנה עמוקה של עבודה עם כוריאוגרף או יוצר בימתי. בסיום כל תהליך תעלה הקבוצה את העבודה מול קהל.

באופן זה יתנסו ויקבלו משוב מקשת של אנשי מקצוע מובילים בתחומם. הסטודנטים יתוודעו לדרכי עבודה ושפות בימתיות שונות כמפתח לפיתוח השפה האישית ויצרו עבודות אישיות.

לצד הפרויקטים מתקיימים שיעורי טכניקה ומיומנויות גופניות , שיעורים תיאורטיים וסדנאות.  

אמנים אורחים-יוצרים : קימ טייטנלבאום , תמי ליבוביץ', שרון ויזר- צוקרמן , אריאל ברונז , רותם תש"ח.

השיעורים הנלמדים לצד הפרויקטים:

 • מטכניקה לרצף תנועתי- שיעור המשלב טכניקות מחול שונות, לשכלול התנועתיות והזרימה הריקודית. חידוד יכולת הפירוק וההרכבה של התנועה ושיפור דיוק הביצוע.

 • עבודה קולית- תרגול והרחבת המנעד הפיזי שלנו אל תוך הווקליות והביטוי המילולי. חיבור בין גוף הנע לגוף הקולי.

 • אומנויות לחימה- שילוב מוטיבים מעולם אומנויות לחימה לחיזוק כח מתפרץ, סיבולת גופנית, תנופה ועוצמה מתוך כוונה.

 • מיומנות אקרובטית- למידת אלמנטים אקרובטים והרחבת המנעד שבין חוסר משקל לגרביטציה. חיזוק מסת שריר וסיבולת לב ריאה. ויכולת שילוב אלמנטים אקרובטים מורכבים בתוך התנועה המחולית.

 • כלים כוריאוגרפים -ניסוי בהגדרות מתחדשות של המופע החי, בכל פעם נשנה ונבחן את כללי משחק הכוריאוגרפיה ונפתח התבוננות מרחבית יוצרת

 • שיעור יוצר- בדרך להיות "אוטונומיה יוצרת" יתרגלו הסטודנטים פרקטיקות אימון, יחקרו וימציאו את הפרקטיס האישי שלהם, יתנסו בהנחייה והוראה, כמו גם יתרגלו דרכי יצירה, מישוב, צפייה וחשיבה ביקורתית. 

קבלה לתכנית מותנית בראיון אישי ושליחת סירטון, והתחייבות גבוהה ללימודים.

שנת הלימודים הבאה תיפתח באוקטובר 2023 ותסתיים ביוני 2024. ימים ראשון עד רביעי.

bottom of page